Počítadlo přístupů

Literárně dramatický obor

Proč je literárně dramatický obor zajímavý? Co přitahuje děti?
Co děti poznají a co se naučí?

Nahlédnou pod pokličku divadelnímu řemeslu. Poznají různé typy herecké práce a celou škálu vyjadřovacích prostředků. Vyzkouší si vedení maňásků, marionet a dalších typů loutek. Oblékají si kostýmy, pracují s rekvizitami a kulisami. Poznají nové kamarády, naučí se toleranci a spolupráci.

Společná práce na představení, trénink mluvy a vystupování posílí dětské sebevědomí. Zlepší slovní projev, vytvoří přirozené osobnostní návyky a prohloubí umělecké dispozice. Děti se přestanou stydět, zjemní své estetické cítění a rozehrají fantazii.
Nejpřitažlivější je pro děti práce v divadelním souboru. Děti zde pracují v kolektivu různě starých žáků a učí se tak dodržovat pravidla spolupráce, učí se naslouchat, učí se tolerovat. Při společné přípravě představení žáci nejen ztvárňují vlastní postavy, ale pomáhají inscenaci často dotvářet svými autorskými texty, podílí se na výrobě kostýmů i dekorací.

Starší žáci hrají každoročně divadelní představení v divadle u Hasičů, recitují na školních koncertech v Pálffyho paláci, účinkují na představeních pro školy a pro školky. Pro starší žáky jsou připraveny ročně dvě až tři velké dílny, v nichž projdou zajímavým literárním příběhem, který může být východiskem jejich další divadelní práce.

Mladší žáci také vytvářejí své divadelní představení v přiměřené délce a recitují na interních koncertech školy. Své divadelní představení hrají pro místní školky a také na velkém vystoupení pro rodiče, kde se mohou rodiče podívat, co všechno se děti v průběhu roku naučily. V průběhu roku pořádáme dvě velké dílny pro rodiče, kde si rodiče společně s dětmi mohou sami na sobě vyzkoušet metody dramatické výchovy. Se školním rokem se mladší žáci loučí na závěrečném setkání se sladkým občerstvením.

Kdo může navštěvovat dramatický obor ?
Každý od 6 do 18 let, kdo si chce hrát, ale také na sobě pracovat a podílet se na společné práci souboru. Dramatický obor je vhodný stejně pro děti nesmělé, jako pro ty průbojnější. Nerozhoduje ani míra školní úspěšnosti; kdo se potýká s matematikou, může být dobrým hercem nebo dramatikem.