logo logo 2

Počítadlo přístupů

Výtvarný obor

Výtvarný obor mohou navštěvovat děti od 1. třídy ZŠ do 18ti let.

Výuka probíhá ve věkově vyrovnaných skupinách 10-12 dětí jednou týdně v tříhodinové lekci. První část odpoledne od 14. 00 do 16.15 hodin je vyhrazena mladším dětem, zpravidla do 5. třídy ZŠ. V době od 16.30 do 18:45 hodin se scházejí starší žáci.

Každým rokem v září otevíráme přípravnou třídu pro žáky z  1.tříd ZŠ s cílem rozvíjet jejich přirozenou tvořivou aktivitu.Děti s předpokladem trvalejšího zájmu pokračují na prvním stupni, který má sedm ročníků. Druhý stupeň základního studia pro studenty ve věku 16 – 18 let je tříletý.

Žáci jsou přijímáni na základě úspěšného vykonání jednoduché talentové zkoušky, jejíž součástí je také prezentace domácích prací. Do ročníků 1. a 2. stupně přijímáme jednotlivce na doplnění počtu žáků ve skupinách.

V předmětech   plošná tvorba,  prostorová tvorba,  objektová a akční tvorba a výtvarná kultura se žáci seznamují se základy kresby, malby, grafiky, modelování a keramiky. Poznávají rozličné výtvarné materiály a postupy jejich zpracování. Učitelé volí s ohledem k věku a dispozicím dětí takové výtvarné a myšlenkové podněty, které pomáhají stimulovat objevné prožívání světa a tvořivou reakci. Během studia výtvarného oboru získávají žáci kvalitní odborné základy; nejschopnější se v intenzivní výuce od 6. ročníku 1. stupně a od 2. ročníku 2. stupně VO  ZUŠ připravují na další umělecké studium na středních nebo vysokých školách.

Obsah učební látky je v projektovém vyučování koncipován a rozvíjen tak, aby  byla výuka pro žáky po celá léta dostatečně zajímavá, podnětná pro rozvoj jejich výtvarného cítění a myšlení, pro osvojování výtvarné řeči i pro rozšiřování jejich obzorů a stupnice etických hodnot.

Vždy na konci školního roku pořádáme  v pavilonu A naší školy výstavy žákovských prací, které zaujmou návštěvníky  obsahovou i instalační nápaditostí a originalitou.

Vyučující VO jsou  i fakultními učiteli Ped. FUK pro průběžnou praxi výtvarné výchovy.