Rozdíl mezi ZUŠ a DDM - Základní umělecká škola

Kroužky:
  • V kroužku jde o zábavu a využití volného času dítěte.
  • Na domácí přípravu jsou obvykle kladeny minimální nebo žádné nároky.
  • Lektoři nebývají aprobovanými odborníky v oboru. Práci s dětmi se věnují velmi často
po zaměstnání, ve svém volném čase.
  • Není zaručeno stejné vedení dítěte několik let po sobě.
  • S kroužkem může žák kdykoli skončit.

Základní umělecká škola:
  • ZUŠ je studium, které obsahuje jak praktickou výuku, tak teoretickou přípravu.
  • Na děti v ZUŠ jsou kladeny vyšší nároky. Jde o individuální výuku, která si žádá domácí přípravu.
Je žádoucí, alespoň zpočátku, spolupráce rodičů s učiteli.
  • Učitelé ZUŠ jsou ve svém oboru profesionálové, svůj obor studovali na školách s uměleckým zaměřením
(konzervatoř, JAMU, HAMU, DAMU, taneční konzervatoř, umělecké výtvarné školy apod.), dobře ho ovládají a často jsou aktivními hráči, či výkonnými umělci ve svém oboru. Zároveň jsou také pedagogy a ví, jak učit.
  • Již od nízkého věku je žákům umožněno zapojení do menších či větších souborů, komorních uskupení.
Žáci školy běžně vystupují na koncertech a veřejných produkcích.
  • Učitel vede žáka po celou dobu studia, sleduje jeho pokroky, zvyšuje obtížnost činnosti
a tempo výuky uzpůsobuje jeho schopnostem a pokroku.
  • Na konci školního roku je žák za svou práci hodnocen – dostává vysvědčení.
  • ZUŠ dokáže připravit žáka na studium na střední či vysoké škole uměleckého
nebo pedagogického zaměření a na studium na hudebním gymnáziu i na konzervatoři.